Pedagog specjalny

{multithumb} {tab=Pedagog specjalny}

Wioletta Bielach

 

Pedagog specjalny

{tab=Godziny przyjęć}

Lp.Dzień tygodniaGodziny
1 Poniedziałek 9.45 - 10.30, 12.40 - 13.25
2 Wtorek 12.40 - 13.25
3 Środa 8.45 - 9.40
4 Czwartek 10.40 - 11.25   12.40 - 13.25
5 Piątek 8.45 -  9.40

{/tabs}

Pedagog specjalny zajmuje się organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole oraz bezpośrednią pracą z uczniem, dostosowaniem sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, doborem metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów.

Zadania pedagoga specjalnego:

1. Współpraca z zespołem mającym opracować dokumentację dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w tym IPET i WOPFU.

2. Współpraca z nauczycielami, wychowawcami, a także innymi specjalistami zatrudnionymi w szkole wspierającymi uczniów oraz z rodzicami uczniów.

3. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w kontekście doboru metod, form pracy, określaniu potrzeb uczniów, ale także ich mocnych stron.

4. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom i nauczycielom.

5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w bezpośredniej pracy z uczniem.

6. Współpracowanie z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Szczegółowe zadania pedagoga specjalnego znajdują się w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. Zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Uczniu! Pedagog specjalny jest w szkole, aby ci pomóc, kiedy czujesz, że coś jest trochę trudniejsze niż zwykle ale nie tylko! Możesz do niego przyjść, gdy:

1. Nauka sprawia Ci kłopoty: ◦ Kiedy zaczynasz czuć, że matematyka, język czy inne przedmioty są trochę zawiłe, a potrzebujesz pomocy, aby lepiej zrozumieć i poznać nowe techniki uczenia się.

2. Czujesz się czasem przytłoczony: ◦ Jeśli masz chwilowe trudności emocjonalne, a może po prostu potrzebujesz kogoś, z kim można porozmawiać o tym, co się dzieje.

3. Masz kłopoty z kolegami lub koleżankami: ◦ Kiedy zauważasz, że relacje z rówieśnikami są nieco trudne i chcesz znaleźć sposób, aby się lepiej zrozumieć.

4. Myślisz o swojej przyszłości: ◦ Jeżeli zastanawiasz się, co chciałbyś robić w przyszłości, jakie są Twoje pasje i jak dojść do tego, co naprawdę kochasz robić.

5. Zauważasz, że uczysz się inaczej niż inni: ◦ Jeżeli potrzebujesz trochę innych podejść w nauce, abyś mógł łatwiej przyswajać informacje.

6. Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie wiesz co: ◦ Gdy masz dziwne uczucie, że coś nie gra, ale nie wiesz, co to jest – pedagog specjalny może pomóc to zrozumieć.

7. Masz jakieś pytania, a może po prostu potrzebujesz kogoś, kto cię wysłucha: ◦ Jeżeli masz pytania na które nie znasz odpowiedzi lub po prostu chcesz podzielić się swoimi myślami, pedagog specjalny jest dla ciebie.

Pamiętaj, pedagog specjalny jest w szkole, aby ci pomóc w rozwijaniu się, zrozumieniu swoich mocnych stron i pomocy w trudniejszych chwilach.

Nie wahaj się z nim skontaktować – jest to ktoś, kto zawsze jest gotów służyć pomocą.