28.05.2013 Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

Wszystkie lajki Beręsewicza – spotkanie autorskie w gołczańskiej bibliotece

wesole_miasteczko

We wtorkowe przedpołudnie gołczańska biblioteka gościła znanego pisarza i tłumacza książek dla dzieci, pana Pawła Beręsewicza.

Pan Paweł, niegdyś postrach szkolnych korytarzy i najsurowszy nauczyciel w liceum, opowiedział o początkach swojej kariery w roli tłumacza. 5 lat pracy nad słownikiem polsko-angielskim tak przeraziło zgromadzonych, że nikt nie wyraził chęci podjęcia takiego zawodu w przyszłości.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych spotkanie przebiegało w gorącej atmosferze. Uczestnikami byli klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży „Szeptem o książkach” i DKK dla dzieci w Szreniawie oraz uczniowie klas IV szkoły podstawowej w Gołczy.

Autor zdradzając tajniki warsztatu pisarza częstował czytelników literacką herbatką i kawą podawaną w specjalnym serwisie Kubusia Puchatka.

Podczas spotkania staraliśmy się rozstrzygnąć kwestię przewagi własnoręcznego tłumaczenia tekstu nad tzw. tłumaczami komputerowymi szeroko dostępnymi w sieci. Próbka takiego internetowego przekładu fragmentu „Przygód Tomka Sawyera” okazała się tak daleka od oryginału, że trudno było rozpoznać jego pochodzenie. Zamiast "Tomka obserwującego natrętną muchę podczas nabożeństwa w kościele" otrzymaliśmy "muchę w toalecie, ogarniętą lękiem o stan swoich skrzydeł"...

Na zakończenie, w długiej kolejce po autografy, rozmawialiśmy o promocji w sieci i lajkach na facebooku, do których dołączamy z wielkim entuzjazmem, dziękując za wspaniałe spotkanie.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Instytutem Książki.

Agnieszka Skotnicka, BiOAK