Artykuły

24.09.2009 Szkolne podsumowanie projektu "W 80 dań dookoła świata".

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU "W 80 DAŃ DOOKOŁA ŚWIATA"

danone_logo

24 września 2009 roku odbyło się szkolne podsumowanie projektu "W 80 dań dookoła świata", realizowanego w naszej szkole od marca do czerwca 2009 roku w ramach programu grantowego Danone "Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!".

Odwiedzili nas zaproszeni goście - sponsorzy i osoby wspierające działania projektu. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną przybliżającą założenia i dokonania projektu, następnie dzieci biorące udział w projekcie zaprezentowały krótkie przedstawienie na podstawie greckiego mitu o Demeter i Korze, przygotowane podczas zajęć. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość obejrzeć galerię zdjęć dokumentujących przebieg zajęć oraz skosztować smakołyków z różnych  stron  świata przygotowanych przez dzieci.

Szczegóły projektu:

W październiku 2008 roku grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy postanowiła wziąć udział w konkursie grantowym Danone „Masz pomysł – podziel się posiłkiem”. Pomysł pojawił się bardzo szybko – zabierzmy nasze dzieci w podróż dookoła świata!

„W osiemdziesiąt dań dookoła świata” - projekt pod takim właśnie hasłem został złożony i, jak szybko się okazało, zyskał akceptację kapituły konkursowej i jednocześnie dofinansowanie w kwocie 5000 zł.

Projekt zakładał zorganizowanie w ciągu 4 miesięcy (od marca do czerwca) zajęć pozalekcyjnych dla grupy 50 uczniów naszej szkoły, podczas których uczestnicy, „odwiedzając” poszczególne kraje świata, będą poznawali ich kulturę, historię, geografię, zwyczaje i tradycje kulinarne. Jednocześnie sami będą uczyć się przygotowywać potrawy charakterystyczne dla danego kraju lub z wykorzystaniem typowych składników. Ważny również miał być aspekt zdrowotny – dzieci poznawały wartości odżywcze przygotowywanych potraw, zasady racjonalnego żywienia itd.

Zajęcia były skonstruowane tak, by aktywizować dzieci, angażować ich różnorodne talenty i wszechstronnie rozwijać ich zainteresowania. Dzieci zatem miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, komputerowych, językowych, lekcjach tańca, poznawały literaturę odwiedzanych krajów, przygotowywały przedstawienia, np. podczas zajęć o Grecji powstało przedstawienie na motywach mitologii greckiej, a podczas odwiedzin Kanady – scenki w oparciu o fragmenty „Ani z Zielonego Wzgórza”. Spotkania nasze były też niepowtarzalną okazja do poznania wielu interesujących osób - zaproszeni goście opowiadali dzieciom o odwiedzanych krajach, przynosili zdjęcia, pamiątki, przekazywali dzieciom ciekawostki.

Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością:

Pani Urszula Curyło, opowiadała dzieciom o Włoszech – kraju, z którym jako nauczyciel miechowskiego LO od lat organizuje wymiany młodzieży;

Pani Anna Chudynsky, przekazała uczniom informacje o Stanach Zjednoczonych, kraju, w którym wiele lat mieszkała;

Państwo Riley - rodzice jednego z uczniów przybliżyli dzieciom kulturę Indii i Chin, krajów, które wielokrotnie odwiedzali;

Pan Łukasz Neter – poprowadził warsztaty taneczne, podczas których dzieci poznały polskie tańce narodowe i ich historię;

Ksiądz proboszcz Kazimierz Syrek – odwiedził nas podczas zajęć o Afryce i opowiadał o swoim pobycie w Zambii, gdzie przez 17 lat przebywał jako misjonarz;

Zespół Fiesta Inca, który w malowniczy sposób ukazał kulturę Południowej Ameryki – taniec, śpiew, muzykę, stroje i zwyczaje południowoamerykańskich Indian.

Oczywiście niewiele udałoby nam się zdziałać, gdyby nie niezawodna pomoc sponsorów, ludzi dobrej woli, przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy. Uzyskanie pomocy i wsparcia ze strony środowiska lokalnego było zresztą jednym z warunków uzyskania środków od firmy Danone.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Lesława Blachy, Wójta Gminy Gołcza za wsparcie naszej inicjatywy.

Gorące podziękowania za otrzymaną pomoc finansową i materialną składamy: Firmie "Agro" i właścicielom, panom Łukaszowi i Romanowi Majchrowskim oraz panu Wojciechowi Katarzyńskiemu;

Państwu Małgorzacie i Adamowi Herianom, właścicielom sklepu "ABC";

Państwu Henryce i Januszowi Zadęckim;

Paniom Helenie Nowak i Renacie Kwiecień;

Księdzu Kazimierzowi Syrkowi, proboszczowi Parafii p.w. NNMP w Szreniawie;

Księdzu Jackowi Furtakowi, proboszczowi Parafii p.w. św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej;

Księdzu Wiktorowi Zapartowi, proboszczowi Parafii p.w. NMP w Gołczy;

Panu Czesławowi Dróżdżowi za zapewnienie bezpłatnych przejazdów dzieciom uczestniczącym w projekcie;

Komitetowi Rodzicielskiemu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy.

Szczególne podziękowania za stałą gotowość do pomocy składamy druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Gołczy i Krępie, którzy pomogli nam zorganizować bezpieczne powroty dzieci do domów (przejazdy samochodami strażackimi stanowiły dla dzieci dodatkową atrakcję).

Zajęć kulinarnych na pewno nie udałoby się zorganizować, gdyby nie bezinteresowna i ofiarna pomoc pań kucharek – pani Danuty Durbas i Heleny Mączki.

Olbrzymią pomocą organizacyjną służyła nam zawsze szkolna sektretarka, pani Bernadetta Żabicka.

Nauczyciele, którzy opracowali projekt i prowadzili zajęcia – Dorota Gamrat, Urszula Jasłowska, Mariola Stanoch, Katarzyna Wszół. Warto jeszcze dodać, że zarówno nauczyciele, jak i pozostałe osoby, biorące udział w realizacji projektu pracowały jako wolontariusze.

Galerie zdjęć:

Informacje o naszym projekcie na stronie www.podzielsieposilkiem.pl