Polish English French German


02.10.2018 Spotkanie autorskie w BiOAK

SuperUser.

Superbohaterowie: setna rocznica odzyskania niepodległości - spotkanie autorskie z Małgorzatą Zarembą

We wtorkowe przedpołudnie w gołczańskiej bibliotece odbyło się spotkanie z pisarką książek dla dzieci Małgorzatą Zarembą.

Gościliśmy uczniów klasy IIIa pani Marii Mikuły, IIIb pani Danuty Ochockiej-Dymek i IVb ze Szkoły Podstawowej w Gołczy.

W ramach projektu „Książka na receptę dla małych i dużych” wypisywaliśmy recepty na brak wiedzy historycznej, którymi są fantastyczne książki o historii Polski i jej bohaterach pisane specjalnie dla najmłodszej grupy odbiorców.

Pani Małgorzata, jako jedna z autorek tego typu literatury zaprosiła uczestników na spotkanie z polskim super bohaterem – Józefem Piłsudskim. Razem z nią odkrywaliśmy liczne ciekawostki i tajemnice związane z tą postacią. Nie zabrakło więc informacji o słynnej kasztance z Czapel Małych, historii psa o imieniu Pies, zagadki o tym ile łyżek zupy mieści się w talerzu oraz historii z napadem na pociąg pocztowy – zwanej napadem czterech premierów. Nie możemy też zapominać o tajemnicy wyjątkowych wąsów Marszałka, której rozwiązanie pisarka zostawiła dociekliwym czytelnikom.

Po spotkaniu były obowiązkowe autografy, zdjęcia oraz czas na zadawanie najprzeróżniejszych pytań.

Na zakończenie pani Małgorzata nauczyła dzieci rapowanej rymowanki, która umożliwia zdrowy ruch, bez wstawania od komputera. Ćwiczenie wzbudziło szczery entuzjazm uczestników i salwy śmiechu.

Niedowiarków odsyłamy w serii książek o Filipku Zaskrońcu, w których można znaleźć więcej śmiesznych wierszyków.

Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAK-u.

Spotkanie odbyło się  w ramach projektu "Książka na receptę dla małych i dużych" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Wyjazd na „Noc Naukowców2018”

SuperUser.


Małopolska Noc Naukowców to wydarzenie, które odbywa się corocznie od 2005r. zawsze w ostatni piątek września równocześnie w prawie 300 miastach całej Europy. W tę jedyną w roku noc otwarte są drzwi różnych uczelni w murach których dzieci, młodzież i dorośli mają możliwość zgłębić tajniki szeroko rozumianej nauki i pracy naukowców.

W bieżącym roku gimnazjalna młodzież naszej szkoły także brała udział w tym wydarzeniu. Odwiedziła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie na Wydziale Metali Nieżelaznych uczestniczyła w pokazach podczas których w interesujący sposób poznawali własności metali, a także możliwości ich rozpoznawania. Podczas pokazu kowalstwa artystycznego miała okazję zobaczyć na czym polega plastyczna przeróbka metali, która w dalszym ciągu jest wykorzystywana i zyskuje coraz większą popularność. Niektórzy uczniowie przywieźli pamiątkowe monety Małopolskiej Nocy, które w ich obecności były wybijane.
Po wizycie w AGH przyszła pora na Wydział Chemii w najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytecie Jagiellońskim. W laboratorium Chemii Sądowej studenci tej uczelni pokazali jak przebiega proces ujawniania i zabezpieczania odcisków palców na różnych powierzchniach, a w laboratorium Chemii Środowiska zaprezentowano narzędzia do pobierania próbek powietrza, pyłów, wody i gleby, wykorzystywanych w badaniach terenowych. Następnie wszyscy udali się na wykład na którym dowiedzieli się co wpływa na smak czekolady.
Spektakularnym elementem Nocy był pokaz doświadczeń chemicznych. Było ciekawie, kolorowo, głośno i………………wybuchowo. Ale przede wszystkim – naukowo. 

Cel wycieczki został osiągnięty. Zaprezentowano młodym uczestnikom najnowsze osiągnięcia naukowców w zakresie chemii , pokazano na czym polega praca badaczy, jak ważne są badania i wprowadzane przez nich innowacje. Czas pokaże ilu uczestników zachęcono do wyboru karier naukowych.

Galeria zdjęć

J.S.

28.09.2018 "Kto nie pamięta historii..."

SuperUser.

"Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie." [George Santayana]  
  
Klasy ósme 28 września br. roku były w Miejscu Pamięci - Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Podczas pobytu studyjnego uczniowie zapoznali się z zasadami działania i funkcjonowania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, nazywanego często piekłem na ziemi. Dowiedzieli się jak wyglądały nieludzkie i wstrząsające warunki obozowe oraz tragiczne życie i niewolnicza praca więźniów.

Dla młodzieży była to na pewno żywa lekcja historii, która powinna skłoni ich do refleksji nad tragiczną przeszłością tego miejsca. Młodzi ludzie winni mieć pełną świadomość tego, co wydarzyło się w tym miejscu podczas okupacji hitlerowskiej.

Dopełnieniem wizyty w Miejscu Pamięci była możliwość udziału w programie edukacyjnym przygotowanym przez MCEAH –czyli w warsztatach: Funkcje i znaczenie sztuki w KL Auschwitz oraz Strach i nadzieja w okupowanej Europie na podstawie wybranych dzienników; dzięki którym przypomniane zostały okupacyjne losy Anny Frank, Rutki Laskier, Dawida Rubinowicza, Dawida Sierakowiaka oraz Lusi Kałuszyner. Tylko dla Lusi los okazał się łaskawy, przeżyła KL Auschwitz i po zakończeniu działań wojennych dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona przez matkę.

12.09.2018 Dywizjon 303. Historia prawdziwa

SuperUser.

W środowe przedpołudnie 12 września uczniowie starszych klas mieli sposobność zobaczyć film oparty na bestsellerze Arkadego Fiedlera, opowiadający niezwykłą i pełną poświęcenia historię polskich asów przestworzy takich jak: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić czy Witold Tolo Łokuciewski, tworzących elitarną jednostkę Dywizjonu 303, który nie miał sobie równych. Śmiało można powiedzieć, że nikt nie latał tak, jak oni.

W tragicznych czasach II wojny światowej, kiedy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa ispektakularnych akcji podczas bitwy o Anglię.

Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być dla nas współczesnych młodych Polaków przykładem tego, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com