Polish English French German


Projekt Historionauci

MK.

     Uczniowie klasy VIII b biorą udział w Projekcie Historionauci. To program edukacji historycznej  realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z HISTORIA: POSZUKAJ, programem edukacyjnym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Zadaniem uczniów jest szukanie śladów przeszłości. W ramach swoich działań opowiedzą historię odzyskania niepodległości za pomocą wybranych obiektów, którymi mogą być: obraz, fotografia, grafika, dokumenty, czy przedmioty codziennego użytku. Założeniem działań jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania historii poprzez szczegół, a punktem wyjścia jest obiekt muzealny, który pochodzi z okresu 1795-1921 [pierwsza data oznacza trzeci rozbiór Polski, druga - traktat ryski, na mocy którego ustalono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej]. Zadaniem młodzieży jest opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich i dla innych sposób. Następnie chodzi o stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. I tu zaczyna się fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Uczniowie będą mieli za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot i historię, która się z nim wiąże.

     Dodatkowo grupa uczniów wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Historionauty, bawiąc się i wspólnie rozwiązując łamigłówki uczniowie mieli okazję poznać ciekawe wydarzenia kulturalne i zagadnienia związane ze różną tematyką, ale również poczuć się częścią większej grupy, zespół uczestniczył też w Wirtualnym Festiwalu Niepodległa z CEO, podczas którego ósmoklasiści wykazali się aktywnością, kreatywnością, otwartością na wyzwania, umiejętnością współpracy w grupie i odwagą w działaniu.

Klub Ortograffiti

MK.

W naszej szkole zaczyna właśnie działać Klub Ortograffiti to forma ciekawych zajęć i rodzaj terapii trudności w czytaniu i pisaniu dla uczniów, ale także większy zapał do intensywnej pracy w wielu obszarach, podniesie motywacji, lepsze ogólne funkcjonowanie ucznia i zapewnienie możliwości odniesienia sukcesu w szkole. Dzięki różnorodności podejmowanych działań udział w Klubie może być też źródłem odkrycia mocnych stron każdego oraz zachętą do rozwijania zainteresowań. Naczelną zasadą Klubowiczów będzie systematyczność i niewielkie porcje materiału do opracowania, aby nie obciążać uczniów, a przy okazji budować nawyk regularnego trenowania umiejętności oraz odpowiedzialności za własne postępy. Warto zaznaczyć, że kluczem do sukcesu w realizacji zadań jest równowaga i symetryczne skupienie na wszystkich czynnościach, aby uczniowie nie pomijali trudniejszych dla nich wyzwań kosztem tego, co przychodzi im przy mniejszym nakładzie pracy. Na koniec roku szkolnego zwołane zostanie specjalne zebranie podsumowujące pracę całego Klubu, które będzie momentem na oficjalne udzielenie pochwały za wysiłek wkładany w pokonywanie trudności.

A więc Uczniowie do dzieła!

19.12.2018 Konkurs "Wiersz o świętym Mikołaju"

MK.

19 grudnia w sali oddziału przedszkolnego „Wesołe Skrzaty” odbyło się wręczenie dyplomów
i nagród laureatom gminnego konkursu literacko-plastycznego „Wiersz o świętym Mikołaju”. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach:


Oddziały przedszkolne:

I miejsce – Amelia Kyzioł, Urszula Brożek

II miejsce - Emilia Popczyk, Anastazja Król

III miejsce – Jakub Wolnicki, Urszula Orczyk

Wyróżnienia - Liliana Słowińska, Kacper Mitka

Klasy I –III

I miejsce – Marta Orczyk

II miejsce – Bartłomiej Jędrzejczyk, Filip Konieczny

III miejsce – Sebastian Wydmański, Julia Kaczmarczyk, Jan Makola

Wyróżnienia –Bartłomiej Basoń, Julia Majchrowska

Klasy IV – VI

I miejsce - Paulina Wolnicka

II miejsce – Natalia Rachwał

III miejsce – Filip Żabicki

Wyróżnienia – Zofia Dudek

Gratulacje, podziękowania za udział w konkursie i życzenia świąteczne wszyscy laureaci otrzymali
od pani Dyrektor Zdzisławy Kyć.

Serdeczne podziękowania kieruję do sponsorów konkursu –

Pani Małgorzaty Herian– firma handlowa Odido

Pana Leszka Heriana - dyrektora firmy Saria/ Oddział Secanim w Wielkanocy

Pana Tomasza Stachurskiego – Przedsiębiorstwo Handlowo – Produkcyjne

Anna Cencek

Galeria zdjęć

12.12.2018 Wycieczka na krakowski Zwierzyniec i budowa Kopca Piłsudskiego

MK.

     Uczniowie klas ósmych oraz gimnazjaliści z klasy III B zwiedzili jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dom Zwierzyniecki. Na początku powitał nas czworonożny kustosz kot Włodek maskotka muzeum. Potem uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądało typowe krakowskie mieszkanie i jego wyposażenie z początku XX wieku. W kuchni i pokoju znajdują się przedmioty codziennego użytku, które dziś można jeszcze jedynie spotkać gdzieś na strychu lub w piwnicy. Następnie uczniowie zwiedzili wystawę Kopiec pamięci wpisująca się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa przedstawia historię Kopca Józefa Piłsudskiego oraz przypomina największą akcję patriotyczną dwudziestolecia międzywojennego upamiętniającej odzyskanie niepodległości. Ta niezwykła budowla, była hołdem złożonym Marszałkowi. Miała być symbolem budzącym dumę wśród następnych pokoleń z odzyskanej niepodległości. Kopiec zyskał symboliczną nazwę Mogiły mogił, ponieważ w czasie jego wznoszenia składano w nim ziemie z pól bitewnych, gdzie walczono o wolność Polski. Przywożono ją z nierzadko odległych zakątków Rzeczypospolitej, Europy, a nawet świata. A podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zaprojektować i wykonać własną wizję kopca Piłsudskiego.

     Następnym punktem wycieczki, atrakcyjnym szczególnie dla kinomanów, było obejrzenie filmu Miłość to wszystko w Kinie Ars [istniejącym od 1916 roku, a niestety, które zostanie zamknięte z końcem roku 2018]. Po seansie już tylko spacer po kiermaszu świątecznym tradycyjnie usytuowanym na Krakowski Rynku…

Galeria zdjęć

20.12.2018 Jasełka "Boże Narodzenie - mimo wszystko"

MM.

W dniu 20 grudnia 2018r. uczniowie klasy VII b przedstawili jasełka ,, Boże Narodzenie – mimo wszystko.’’

Maryja, Józef, Anioł, Diabeł, Przyjaciółka 1, Przyjaciółka 2, Sprzedawca, Mama 1, Tata, Synek, Dyskotekowiec, Komputer – Maniak, Mama 2, Córeczka to postaci, które wcieliły się w rolę aktorów. Akcja jasełek odbywa się na dwóch sąsiadujących ze sobą scenach: - z jednej strony wnętrze hipermarketu oraz dyskoteki, z drugiej – współczesny pokój mieszkalny. Akcja toczy się na jednej lub drugiej scenie. W poszczególnych scenach Anioł przychodzi do ludzi z dobrą nowiną, zaś Maryja z Dzieciątkiem i Józefem pozostają w drzwiach. Scenki kończą się tak samo – Anioł (wraz z Świętą Rodziną) odchodzi szukając innego miejsca.

Po jasełkach odbył się koncert kolęd chóru ,,Jutrzenka”, po którym uczniowie złożyli życzenia Dyrekcji oraz całej społeczności szkolnej.

Anna Kędzierska

JASEŁKA 2018

Wigilia w klasie I a

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com