Polish English French German


28.09.2018 "Kto nie pamięta historii..."

SuperUser.

"Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie." [George Santayana]  
  
Klasy ósme 28 września br. roku były w Miejscu Pamięci - Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Podczas pobytu studyjnego uczniowie zapoznali się z zasadami działania i funkcjonowania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, nazywanego często piekłem na ziemi. Dowiedzieli się jak wyglądały nieludzkie i wstrząsające warunki obozowe oraz tragiczne życie i niewolnicza praca więźniów.

Dla młodzieży była to na pewno żywa lekcja historii, która powinna skłoni ich do refleksji nad tragiczną przeszłością tego miejsca. Młodzi ludzie winni mieć pełną świadomość tego, co wydarzyło się w tym miejscu podczas okupacji hitlerowskiej.

Dopełnieniem wizyty w Miejscu Pamięci była możliwość udziału w programie edukacyjnym przygotowanym przez MCEAH –czyli w warsztatach: Funkcje i znaczenie sztuki w KL Auschwitz oraz Strach i nadzieja w okupowanej Europie na podstawie wybranych dzienników; dzięki którym przypomniane zostały okupacyjne losy Anny Frank, Rutki Laskier, Dawida Rubinowicza, Dawida Sierakowiaka oraz Lusi Kałuszyner. Tylko dla Lusi los okazał się łaskawy, przeżyła KL Auschwitz i po zakończeniu działań wojennych dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona przez matkę.

12.09.2018 Dywizjon 303. Historia prawdziwa

SuperUser.

W środowe przedpołudnie 12 września uczniowie starszych klas mieli sposobność zobaczyć film oparty na bestsellerze Arkadego Fiedlera, opowiadający niezwykłą i pełną poświęcenia historię polskich asów przestworzy takich jak: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić czy Witold Tolo Łokuciewski, tworzących elitarną jednostkę Dywizjonu 303, który nie miał sobie równych. Śmiało można powiedzieć, że nikt nie latał tak, jak oni.

W tragicznych czasach II wojny światowej, kiedy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa ispektakularnych akcji podczas bitwy o Anglię.

Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być dla nas współczesnych młodych Polaków przykładem tego, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

UWAGA!!! 26.09.2018 ODBLASKOWA ŚRODA

SuperUser.

W związku z realizacją akcji "Odblaskowa szkoła" bardzo prosimy wszystkich uczniów o przyniesienie na środę 26 września elementów odblaskowych np. opasek, zawieszek, breloków oraz kamizelek odblaskowych.
Każda klasa będzie miała wykonane pamiątkowe zdjęcie w odblaskach.

19.09.2018 Mózg i jego zagadki - warsztaty

SuperUser.

19 września w bibliotece w Gołczy zorganizowano cykl warsztatów edukacyjnych pod hasłem „Mózg i jego zagadki”.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy Ia i Ib, klasy IVa, Klasy VIIa i VIIb oraz dorośli i seniorzy z Klubu Senior+ w Mostku.

Uczestnicy spotkania razem z prelegentką odkrywali tajemnice ludzkiego mózgu i role poszczególnych jego części. Dla najmłodszych pani Wanda przygotowała model mózgu uszyty z różowego kocyka, który wzbudził zachwyt dzieci.

Podczas zajęć można było się dowiedzieć co lubi nasz mózg i jak dobrze go odżywiać, oraz dlaczego jedne rzeczy zapamiętujemy z łatwością a niektóre sprawiają nam straszny problem.

Spotkaniom towarzyszyły zadania przygotowane w oparciu o konkretna literaturę, bo - jak zapewniała pani Wanda - warto ćwiczyć swój mózg by zachować go w jak najlepszej formie.

Warsztaty prowadziła dr Wandę Matras-Mastalerz, certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu "Książka na receptę dla małych i dużych" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.


Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAK.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu Partnerstwo dla książki. 

A. Skotnicka BiOAK

Konkurs "Odblaskowa szkoła"

SuperUser.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA” organizowanym przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Realizacja założeń konkursu odbędzie się we wrześniu i październiku bieżącego roku szkolnego. 

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Dla najbardziej aktywnych szkół i społeczności lokalnych, realizujących ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe przewidziane zostały nagrody pieniężne, rzeczowe oraz certyfikaty.

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W KONKURSACH I INNYCH DZIAŁANIACH PODEJMOWANYCH W RAMACH AKCJI „ODBLASKOWA SZKOŁA”.

Szczegółowy regulamin akcji „Odblaskowa szkoła” został umieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie.

M. Król

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com