Polish English French German


Różne oblicza mitologii

SuperUser.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy baśnią a mitem? Z odpowiedzią na to pytanie nie mieli problemu uczniowie klasy 5A, którzy w poniedziałek 25 marca zawitali w progi naszej biblioteki. Otóż mity to opowieści o bogach i półbogach, czyli herosach.  Najbardziej znaną mitologią jest ta stworzona przez starożytnych Greków, ale w naszym szkolnym księgozbiorze znajdziemy też zbiory mitów innych narodów – chociażby Rzymian czy Słowian.

Piątoklasiści mieli możliwość zapoznać się z mitologiami rożnych autorów, zarówno polskich jak i zagranicznych – z rąk do rąk krążyły książki Jana Parandowskiego, Wandy Markowskiej, Zbigniewa Kubiaka, Roberta Gravesa i Nathaniela Hawthorne’a. Ale mity znamy nie tylko z książek – za sprawą kinowych hitów jak również gier komputerowych uczniowie znają bogów nordyckich oraz słowiański bestiariusz, który spopularyzowały filmy i gry ze świata Wiedźmina Geralta powołanego do życia przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego.

Okazuje się, że mity powstawały również w czasach bardziej współczesnych – w połowie ubiegłego wieku wybitny brytyjski pisarz J.R.R. Tolkien napisał „Silmarillion”, opowieść o stworzeniu i najdawniejszych dziejach Śródziemia w którym toczy się akcja jego najbardziej znanych dzieł czyli „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

Wśród współczesnych pisarzy umieszczających akcję swoich książek w mitologicznych dekoracjach nie sposób pominąć Ricka Riordana, autora bestsellerowych serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, „Olimpijscy herosi”, „Apollo i boskie próby”, „Magnus Chase i bogowie Asgardu” oraz „Kroniki rodu Kane”. 

Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z ofertą biblioteki dotyczącą szeroko pojętej mitologii a część z nich wypożyczyła kilka z zaprezentowanych książek, aby w domowym zaciszu umocnić swoją znajomość z bogami i bohaterami z różnych stron świata.

Przeprowadzenie dzisiejszego spotkania było możliwe dzięki książkom zakupionym z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

AN

Galeria zdjęć

"Od przedszkola do aktora- polscy poeci dzieciom"

MM.

W miniony czwartek 21.03.2024 r. nasi najmłodsi uczniowie z grup przedszkolnych oraz z zerówki, powitali pierwszy dzień wiosny biorąc udział w konkursie recytatorskim pt.: "Od przedszkola do aktora- polscy poeci dzieciom" , organizowanym przez Panie: Anetę Hałas oraz Katarzynę Bartylę ze Szkoły Podstawowej w Wysocicach. Nie obyło się bez wielkich emocji i wzruszeń, zarówno dzieci, jak i obserwujacej ich publiczności, wraz z licznie zgromadzonymi rodzicami. Konkurs był podzielony na cztery grupy wiekowe. Jurorzy, którymi były nauczycielki z obydwu szkół biorących udział w konkursie, oceniali interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny, a także strój i rekwizyty do wybranego utworu poetyckiego.

Pierwsze próby aktorskie naszych małych podopiecznych okazały się owocne i przyniosły niemałe sukcesy. Nagrodzeni uczniowie to:

Alicja Szyguła - I miejsce w grupie czterolatków,

Wiktoria Kowalska - III miejsce w tej samej grupie,

Antonina Kowalska - II miejsce w grupie pięciolatków,

Milan Mistarz - III miejsce w tej samej grupie wiekowej, Antoni Gąsior-II miejsce w grupie sześciolatków,

pozostali uczestnicy konkursu z naszej szkoły: Pola Pasik, Franciszek Marczewski,Gabriela Zacłona, Lena Cichy oraz Rozalia Olchawa, otrzymali wyróżnienia. Wszystkie dzieci oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały ciekawe nagrody, a także słodki poczęstunek. Dzięki licznym wygranym i miłej atmosferze, więszość z dzieci z uśmiechem potwierdziła chęć udziału w kolejnych konkursach tego typu. Opiekunami towarzyszącymi przedszkolakom były Panie Aleksandra Dwornik oraz Agnieszka Śladowska.

foto

Witaj Wiosno!

MK.

W minionym tygodniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III udały się na barwny pochód, w którym witały wiosnę. Dzieci z uśmiechem na twarzy, z gaikami w rękach, przeszły przez centrum Gołczy, śpiewając piosenki lub wołając "Wiosna, wiosna....". O przyjściu oczekiwanej od dawna wiosny poinformowały pracowników Urzędu Gminy Gołcza, na czele z panem Wójtem Lesławem Blachą, pracowników Ośrodka Zdrowia, a także pracowników Biblioteki Publicznej. Teraz pozostaje nam tylko czekać na prawdziwą wiosenną, ciepłą pogodę!

Galeria zdjęć

M.Król

Niedziela Palmowa 2024

MM.

Wierzbowe gałązki, suszone trawy, kolorowe bibułkowe kwiaty, zielony bukszpan, trochę talentu i sporo cierpliwości – tyle trzeba żeby powstała palma wielkanocna. A kiedy już powstanie możemy ją z dumą prezentować w czasie procesji w Niedziele Palmową.

W niedzielę 24 marca mieszkańcy gołczańskiej parafii oraz goście z innych miejscowości mieli możliwość uczestniczyć w takiej właśnie procesji, która, tradycyjnie już, wyruszyła spod budynku Urzędu Gminy w stronę kościoła parafialnego w Gołczy. Chociaż pogoda nie rozpieszczała to jednak piękny kolorowy korowód, przy dźwiękach pieśni granych przez Reprezentacyjną Orkiestrę Gminy Gołcza „Czapelanka” przeszedł przez centrum Gołczy udając się na uroczystą mszę świętą.

Po zakończeniu mszy przyszła pora na rozdanie nagród i dyplomów dla twórców palm. Nagrody wręczali: wójt Gminy Gołcza pan Lesław Blacha, proboszcz gołczańskiej parafii ks. Edward Kuzka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołczy pani Zdzisława Kyć oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gołczy pani Iwona Durbas. Trzeba przyznać, ze jury tegorocznego konkursu miało szczególnie trudną pracę podejmując decyzję o przyznaniu poszczególnych miejsc. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zapozowali do wspólnej fotografii. Utrwalone na niej palmy być może staną się dla kogoś inspiracją do stworzenia własnego dzieła na przyszłoroczną uroczystość.

Projekt „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – na tropach dobroczynności

SuperUser.

Uczniowie klasy 1a ukończyli II moduł projektu pt.: „Bądź dobry dla zwierząt”. Na podstawie książki Waldemara Cichonia „Cukierku, Ty łobuzie!” uzupełnili lekturowniki, wykonali portret głównego bohatera oraz zilustrowali ulubioną scenę z lektury.

W okresie zimowym przyłączyli się do szkolnej akcji obdarowując schroniskowe zwierzęta karmą. Wzbogacili swoją wiedzę na temat pomocy zwierzętom dziko żyjącym, poprawnej opieki nad domowymi pupilami oraz konieczności systematycznych wizyt u weterynarza.  Samodzielnie wykonali karmniki z butelek i  zajęli się  dokarmianiem ptaków. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali gości w karmniku za oknem próbując odgadnąć jakie ptaki  odwiedzały ich całą zimę. Moduł projektu dotyczący zwierząt, wspólne rozmowy i obserwacje uzmysłowiły uczniom, jak ważne jest to, aby troszczyć się o zwierzęta i reagować, gdy dzieje im się krzywda. Na zakończenie II modułu pierwszaki z ogromnym zaangażowaniem wykonały plakaty adopcyjne zwierząt ze schroniska Psie Pole w Racławicach i wykonały „wystawę na sznurku” w auli naszej szkoły zachęcającą do adopcji zwierzaków. Wszyscy mamy nadzieję, że chociaż jedno ze zwierząt znalazło w ten sposób swój nowy dom.

WB

 Galeria zdjęć

Warsztaty plecenia palm w BiOAK

SuperUser.

21 marca uczniowie klasy 6a wybrali się na warsztaty plecenia palm wielkanocnych.

Uczniowie zgłębiali tajniki tworzenia palm wielkanocnych ze znawczyniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Wysocic. Warsztaty zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie w Gołczy.

Palmy wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę za sprawą pięknych kwiatów z bibuły, krepiny, barwionych traw, bazi, wierzbowych gałązek oraz zielonych gałązek bukszpanu. Zajęcia miały pokazać, że własnoręczne wykonanie plamy nie jest trudne, a podtrzymywanie tradycji może być dobrą zabawą. Dzięki fachowym poradom i pomocy pań z KGW, uczniowie stworzyli niepowtarzalne prace które, będą zdobiły ich domy na czas Świąt Wielkiej Nocy.

Gospodynie z KGW spotkań z uczniami nie zakończyły na palmowych warsztatach. W klimat Wielkiej Nocy wprowadziły też upieczonymi przez nie babkami wielkanocnymi, które są nieodłącznym elementem tych świąt.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie uczniów ze Szkoły w Gołczy na te ciekawe warsztaty i za przepyszne babki wielkanocne.

AS

Galeria zdjęć

Księżniczki bez plecaków :)

SuperUser.

21 marca mieliśmy prawdziwą kumulację świąt nietypowych:)

Za sprawą akcji Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień bez plecaka. Nie zabrakło zatem oryginalnych i zabawnych pomysłów, jak i do czego spakować książki i zeszyty, w dniu, w którym plecak jest najmniej oczekiwany.

A że tego dnia SU podsunął także pomysł na świętowanie Dnia Księżniczki - po szkole biegały przeróżne koronowane głowy w tiulach i koronkach z koszykami, walizkami, skrzynkami na klucze, futerałami na przeróżne instrumenty i innymi nader oryginalnymi "nosidłami" na przybory szkolne.

Było naprawdę wesoło, kolorowo i na luzie - jak przystało na świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny!

Samorząd Uczniowski

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl