baner1

“O wilku, który wypadł z książki” – lekcja biblioteczna

25 kwietnia klasa 2b udała się do Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. dra Jana Piekoszewskiego Gołczy. Uczniowie zostali zaproszeni przez panią Agnieszkę Skotnicką na niezwykłą lekcję biblioteczną podczas której odkrywali świat książek, czerpali radość z czytania oraz rozwijali swoją wyobraźnię.  Zajęcia były zakończeniem Małopolskich Dni “Książka i Róża”, a ich tematem stała się opowieść “O wilku, który wypadł z książki”.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści, a potem z ochotą dzielili się swoimi  pomysłami na rozwinięcie historii. Dzieci  przypomniały sobie również bajki, których głównym bohaterem był wilk.

Podczas zajęć poznały wyrazy będące synonimami  słowa biblioteka, a także tworzyły rodzinę wyrazu książka. Pani Agnieszka, w trakcie zabaw mnemotechnicznych, nauczyła drugoklasistów kilku prostych technik, które pomogą im lepiej zapamiętywać informacje podczas czytania.  Podzieliła się również z nimi ciekawostkami,  takimi jak informacje o najstarszej książce na świecie czy o najgrubszej książce w bibliotece. Dzieci także miały okazję zapoznać się z różnorodnością książek dostępnych w bibliotece. Kolejną atrakcję stanowił przygotowany dla drugoklasistów fascynujący  wyścig z książką, czyli drużynowa  zabawa  integracyjna, podkreślająca znaczenie współpracy i kreatywności. Ostatnim  punktem zajęć był spacer wśród regałów w poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie książki do wypożyczenia.  Dzieci były zachwycone  spotkaniem. Opuszczały bibliotekę pełne radości i zapału do czytania nowych książek.

                                                                                                                                                     DOD

Gminny Konkurs Czytelniczy "Uwierz w siebie!"

Kwiecień zaczęliśmy i kończymy z książką. Z okazji minionych świąt, ważnych dla wszystkich zaczytanych, a więc Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowego Dnia Ksiażki i Praw Autorskich (23 kwietnia) w naszej szkole został po raz kolejny zorganizowany Gminny Konkurs Czytelniczy. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Uwierz w siebie!". Uczniowie zostali zaproszeniu do przeczytania 3 książek, a następnie wykazania się wiedzą na temat ich treści i poruszanej problematyki.

Tegorocznymi lekturami były ksiażki: L.M.Montgomery "Anne z Zielonych Szczytów", M. Musierowicz "Szósta klepka" oraz E. Nowak "Yellow bahama w prążki". Główne bohaterki każdej z tych książek to wyraziste postaci, choć każdą z nich w pewnym momencie życia charakteryzowała mała wiara we własne możliwości, liczne kompleksy i przekonanie o własnych brakach i niedociągnięciach. Jednak różne perypetie, wpływ otoczenia i najbliższych, pokonywanie napotykanych trudnosci sprawiły, że każda z książkowych nastolatek odzyskiwała poczucie własnej wartości, wzmacniała wiarę w swoje możliwości, pokazując jednocześnie czytelnikowi, że warto brać sprawy w swoje ręce i z każdej porażki wyciągać wnioski, po to by wzmocnić swoje "ja". Czas spędzony z tymi lekturami bez wątpienia był wartościowy.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych w Gołczy, Szreniawie i Wysocicach. Młodzi czytelnicy byli doskonale przygotowani i wykazali się ponadprzeciętną wiedzą i pamięcią do szczegółów, a także kreatywnym, nieszablonowym myśleniem. Wyniki konkursu były bardzo wyrównane i o uzyskanych miejscach decydowały nieznaczne różnice w punktacji. 

Konkurs rozstrzygnięto w 2 kategoriach: klasy IV-V oraz VI-VII przyznając miejsca ex aequo.

klasy IV-V

1 miejsce: Sara Misiek - SP Gołcza

2 miejsce: Karolina Gacek - SP Gołcza

3 miejsce ex aequo: Natalia Cerek - SP Wysocice, Oliwia Syguła - SP Gołcza

klasy VI-VII

1 miejsce ex aequo: Alicja Kobińska - SP Szreniawa, Julia Kaczmarczyk - SP Wysocice

2 miejsce ex aequo: Jakub Król - SP Gołcza, Marta Orczyk - SP Wysocice

3 miejsce: Wanda Świder - SP Wysocice

Wyróżnienia: Franciszek Badoń - SP Wysocice, Martyna Kaczmarczyk - SP Wysocice, Maja Glanowska - SP Szreniawa

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! 

Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe zakupione ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Gołczy. 

Galeria zdjęć

 

Powiatowy Konkurs BRD

23 kwietnia br., w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy odbyły się eliminacje powiatowe do 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych.
Turniej został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Miechowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Miechowie, Urzędem Gminy w Gołczy, Urzędem Gminy i Miasta Miechów, Urzędem Miasta i Gminy w Książu Wielkim, Urzędem Gminy w Kozłowie, Urzędem Gminy w Słaboszowie oraz Urzędem Gminy w Charsznicy. Turniej poprowadził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Miechowie kom. Konrad Klimek, a liczeniem punktacji zajmowali się: st. asp. Mariusz Kwiecień, st. asp. Marek Pawłowski, sierż. Adrian Putowski, z Wydziału Prewencji mł. asp. Lidia Kyzioł, st. asp. Anna Jasica – Kustosz, st. sierż. Agnieszka Kowalska.
W turniej uczestniczyło 54 uczestników, 16 drużyn z 10 szkół podstawowych powiatu miechowskiego.
I grupa w wieku 10-12 lat - naszą szkołę reprezentowali: Weronika Herian, Sara Misiek, Jakub Dobrzanowski i Maciej Zacłona.
II grupa wiekowa powyżej 12 lat - naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Zając, Emilia Żaba i Kamil Mularczyk.
Do konkursu przygotowywały uczniów panie: Elżbieta Lewandowska i Ela Bonemberg,  za co bardzo dziękujemy.
W części teoretycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali test,składający się z 35 pytań dotyczących znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz pierwszeństwa przejazdu na różnych skrzyżowaniach.
W części praktycznej uczniowie wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze na przygotowanym przez policjantów torze przeszkód. Uczestnikom konkursu towarzyszyła zacięta rywalizacja do samego końca. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki:
· w grupie I (uczniowie w wieku 10-12 lat):
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołczy
II miejsce - Szkoła Podstawowa Antolce
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie
· w grupie II (uczniowie w wieku powyżej 12 lat):
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołczy
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Miechowie
Po ogłoszeniu wyników wręczania pucharów i nagród rzeczowych dokonali: Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Konrad Klimek oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołczy Zdzisława Kyć.
Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy znakomitej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowych i umiejętności praktycznych, natomiast dalszych sukcesów w turnieju na szczeblu wojewódzkim życzymy naszym koleżankom i kolegom.

Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Leśny

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w SP nr 2 w Miechowie podsumowano XXII edycję konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Las sprzymierzeńcem ludzi". Do konkursu zgłosiło się 11 szkół z powiatu miechowskiego. Wśród nich także uczniowie naszej szkoły. 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy III b - Olga Grzebielichowska zajęła III miejsce w konkursie wiedzy.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

JW

Galeria zdjęć

Czytanie na dywanie - Dzień Książki 2024

23 kwietnia to szczególny dzień dla wszystkich zaczytanych. W Dniu Książki - bo o tym święcie mowa - odbyło się kolejne "Czytanie na dywanie". Tym razem nie było wprawdzie dywanu, choć gdyby był, to obowiązkowo w kolorze yellow bahama w prążki. Taki tytuł nosi bowiem powieść Ewy Nowak, którą we fragmentach czytali dziś siódmoklasiści.
Perypetie głównej bohaterki - Hani i jej przyjaciela Jacka, ukazane na tle życia rodzinnego i szkolnego typowych (i mniej typowych) nastolatków, były pretekstem do rozmowy na temat problemów, radości, oczekiwań i wyzwań towarzyszących temu szczególnemu etapowi w życiu młodych ludzi, jakim jest moment zawieszenia między dzieciństwem a dorosłością, zwany okresem dojrzewania.
Pojawiło się wiele słodko-gorzkich spostrzeżeń, książka na tyle jednak zainteresowała młodych czytelników, że wielu z nich zdecydowało się sięgnąć po nią na biblioteczną półkę w celu bardziej wnikliwej lektury całości.
Na pewno ogromną w tym rolę odegrała interesująca postać głównej bohaterki - spostrzegawczej, krytycznej wobec siebie i świata, bacznej obserwatorki szkolnego i rodzinnego życia Hani. Także opisy licznych "przygód" Jacka Boska, jej przyjaciela - niesamowicie inteligentnego, bystrego chłopaka o ciętym języku i ironicznym spojrzeniu na świat dorosłych oraz rówieśników - co było powodem, że matka Boska często stawała "na dywaniku" w gabinecie dyrektora szkoły. Do lektury zachęca też forma powieści - e-maile pisane przez Hanię do pisarki po jednym z inspirujących spotkań autorskich zawierają opis tego, z czym na co dzień borykają się młodzi ludzie.
Siódmoklasiści zgodnie przyznali: warto sięgnąć po tę książkę!

KONKURS "THE BIG CHALLANGE"

W dniu 10 kwietnia, 39 uczniów z kl. V-VIII po raz pierwszy wzięło udział w Europejskim Konkursie Języka Angielskiego "The Big Challenge”. Celami konkursu było zmotywowanie uczniów do uczenia się języka angielskiego poprzez zabawę, zmobilizowanie ich do samodzielnej i systematycznej pracy oraz zbudowanie wiary we własne możliwości językowe.

Test składał się z 55 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie zadań. Do każdego pytania podane były cztery propozycje odpowiedzi, tylko jedna z nich była poprawna. W teście można wyróżnić 2 części: rozumienie ze słuchu (33 pytania) oraz rozumienie tekstów pisanych i gramatyka (22 pytania).  Ponadto, w konkursie znajdowały się również pytania z zakresu kultury i cywilizacji, które sprawdzały wiedzę z historii, geografii, tradycji i zwyczajów anglojęzycznych krajów. Każda klasa miała inny poziom konkursu.

Konkurs odbył się on w formie elektronicznej (online) na sali informatycznej z użyciem słuchawek. Oprócz szkół polskich, w zmaganiach udział brali również uczniowie z innych krajów np.: Austrii, Beneluxu, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Włoch. Uczniowie będą ocenieni w kategorii poziomów 1-4 w szkole, regionie i kraju. Szkolnym koordynatorem tego konkursu językowego była pani Aleksandra Smolec.

Czekamy na wyniki konkursu, które oficjalnie pojawią się w połowie maja. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników zmagań konkursowych.

AS

Galeria zdjęć

Jakie powinny być książki dla dzieci?

2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku, z powodu przerwy świątecznej, musieliśmy troszkę opóźnić obchody tego święta, więc dopiero we czwartek 4 kwietnia do biblioteki przybyli uczniowie klasy IVA aby w otoczeniu pięknych kolorowych książek zastanowić się nad pytaniem: Jakie powinny być książki dla dzieci? Wybór dyskutantów nie był przypadkowy – uczniowie tej klasy nie są zbyt zagorzałymi czytelnikami a część z nich wręcz twierdzi, że czytanie to coś najgorszego na świecie…

Wstępem do dyskusji były lektury obowiązkowe – które się podobały, a które nie? Okazuje się, że większość klasy pozytywnie odniosła się do dwóch książek: „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa oraz „Zaczarowane krzesło” A. Maleszki, natomiast najwięcej głosów krytyki zebrał komiks „Szkoła latania”. Kolejne pytanie brzmiało: Dlaczego akurat te książki się podobały? Według naszych czwartoklasistów najważniejszą cechą ciekawej książki jest dynamiczna akcja, dający się lubić bohaterowie oraz wplatanie do fabuły elementów fantastycznych. Z drugiej strony nie lubimy przede wszystkim długich i nudnych opisów. Uczniowie, szczególnie ci czytający, z zadowoleniem przyjęli informację, że obydwie lektury, które im się podobały stanowią pierwszą część większej całości i że nasza biblioteka dysponuje kolejnymi tomami „Opowieści z Narnii” oraz „Magicznego drzewa”.

Z kolei uczniowie mogli sami pobuszować wśród bibliotecznych półek – nikogo chyba nie zdziwi fakt, że największe zainteresowanie wzbudziły regały z literaturą fantastyczną, a kolejne tomy „Baśnioboru” czy „Olimpijskich herosów” krążyły z rąk do rąk.

Mamy nadzieję, że ta wizyta zmieni nastawienie klasy IVA do słowa pisanego i że będziemy częściej gościć ich w progach naszej biblioteki.

AN

Galeria zdjęć

Góra Grosza 2023/2024

Co roku, na przełomie listopada i grudnia ma miejsce akcja „Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Głównym obszarem wsparcia jest:

1. pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej

2. pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej

3. usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej

4. programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych

5. programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia

6. lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tej akcji. Uczniowie zbierali w klasach monety, a po zakończeniu zbiórki do pracy przystąpili wolontariusze z naszego szkolnego koła. Wydawać by się mogło, że policzenie pieniędzy to nic trudnego. Ale spróbujcie policzyć kilka tysięcy malutkich monet (większość pieniędzy miało nominały 1, 2 i 5 groszy) i się nie pomylić… Tak więc po kilkukrotnym sprawdzeniu możemy ogłosić, że tegoroczna Góra Grosza w naszej szkole zamknęła się w kwocie 1130,80 zł.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz naszym wolontariuszom. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas pieniądze pomogą potrzebującym wsparcia dzieciom.

AN

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl